Od czasu do czasu zdarzają się sytuacje, że klienci dzwonią do nas, bo pellet zapycha podajnik. Dopytują o przyczyny takiego stanu rzeczy oraz co powinni w związku z tym zrobić. W najnowszym wpisie na naszym blogu postaramy się odpowiedzieć na te pytanie.

Zapraszamy do lektury!

Kiedy pellet zapcha podajnik w pierwszej kolejności należy go opróżnić i wyczyścić rurę podajnika. Jest to jednak tylko doraźne działanie, które nie rozwiążę problemu. Co więc należy zrobić, żeby pozbyć się tego kłopotliwego problemu na dobre?

Najczęstszą przyczyną zapychania się podajnika, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kotłów na ekogroszek, to wystąpienie ciał obcych w paliwie. Kupując pellet w workach nie jesteśmy w stanie skontrolować jego zawartości. Najlepiej zaopatrywać się w pellet u zaufanego producenta, certyfikowany, lecz nawet wtedy nie mamy 100% gwarancji, że gdzieś nie „wkradnie się” niechciany przedmiot, który zablokuje pracę ślimaka.

Kolejnym powodem może być pył, który gromadzi się na dnie zasobnika. I w tym przypadku jakość pelletu ma znaczenie, albowiem im gorszy jakościowo pellet, tym więcej pyłu w paliwie. Tutaj pomóc może tylko wykwalifikowany serwis, który gruntowanie przejrzy urządzenie grzewcze i przygotuje kocioł do pracy w kolejnym sezonie. Nasza firma oferuje tego typu usługi serwisowe. Zapraszamy do kontaktu:

Wilgotny pellet również przyczyni się do zapychania podajnika. Pamiętajmy, że pellet powinien być suchy. Po zakupie należy przechowywać go w miejscu, w którym nie jest narażony na zawilgocenie. Wilgotny pellet nie tylko zablokuje podajnik, ale przyczynia się do powstawania spieków, gorszej pracy poszczególnych podzespołów, a przede wszystkim może znacząco skrócić żywotność naszego kotła.

Wilgotny pellet w niektórych przypadkach da się osuszyć. Należy go wówczas rozsypać cienką warstwą w ciepłym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Ponadto, podajnik może zaprzestać podawania pelletu w przypadku uszkodzenia motoreduktora lub awarii sterownika. W tych sytuacjach pozostaje nam naprawa urządzeń, bądź wymiana na nowe.

Podsumowując…

Przyczyn zapychania się podajnika może być kilka. Najczęstszą jest występowanie ciał obcych w paliwie. Należy pamiętać, że w przypadku awarii nie powinni Państwo zmieniać parametrów ustawień, lecz zwrócić uwagę na w/w przyczyny. W przypadku gdyby to nie ciało obce, czy też jakość pelletu były powodem awarii, zachęcamy do kontaktu z certyfikowanym serwisem, który przejrzy urządzenie grzewcze. Na koniec dodamy, że warto z usług takiego serwisu korzystać minimum raz w roku. Wiele kotłów jako podstawę utrzymania gwarancji podaje obowiązkowy przegląd kotła raz do roku. Kwalifikowany serwisant nie tylko oceni stan naszego urządzenia, skontroluje parametry, ale również wyłapie czynniki, które zaniedbane, mogą przyczynić się do szybszej eksploatacji poszczególnych podzespołów lub całego kotła.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych kotłów na pellet. Kotły znajdują się na liście ZUM oraz bazie rejestrów EPREL, a klient może starać się o dofinansowanie w ramach programu „czyste powietrze”.