Czasem zdarza się, że piec na ekogroszek nie dopala węgla. Jest to sygnał dla nas i nie powinniśmy go bagatelizować. W poniższym artykule dowiedzą się Państwo, jakie są przyczyny niedopalania węgla i jak możemy ich uniknąć. Zapraszamy do lektury!
Przyczyn, dlaczego nasz kocioł nie dopala węgla, może być kilka. Nie powinniśmy żadnej z nich bagatelizować, gdyż każda może okazać się niebezpieczna dla żywotności kotła, ale również dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jeśli dojrzymy w naszym popielniku niedopalone kawałki węgla, powinna zapalić nam się czerwona lampka ostrzegawcza.
Przyczyny niedopalania węgla może być:
– Jakość paliwa. Szczególnie, jeśli zmieniliśmy rodzaj stosowanego paliwa. Wysoka zawartość wilgoci, popiołu czy innych zanieczyszczeń może spowodować, że spalanie będzie mniej efektywne.
– Złe ustawienie kotła. Każdy kocioł na ekogroszek wymaga odpowiednich ustawień, a te dodatkowo trzeba dostosować do jakości stosowanego paliwa.
– Awarie. Uszkodzenia kotła, bądź podzespołów takich jak np. dmuchawa, mogą wpływać na proces spalania, w konsekwencji węgiel nie będzie się dopalał.
– Zła konserwacja kotła. O tym, że kocioł powinien być czyszczony regularnie pisaliśmy już w poprzednich artykułach. Ponadto przynajmniej raz do roku naszym urządzeniem grzewczym powinien zająć się wykwalifikowany serwisant. Nawarstwienie zanieczyszczeń w kotle może utrudniać swobodny przepływ powietrza, co w konsekwencji będzie skutkować złym procesem spalania i niedopalaniem węgla.
– Problemy z ciągiem kominowym. Sytuacja podobna jak z samym kotłem. Zbyt mocny, bądź słaby ciąg kominowy.
Powyższe czynniki mogą występować pojedynczo, ale również parami. Jeżeli zauważymy, że nagle w naszym kotle pojawia się niespalony węgiel, a nie zmienialiśmy dotychczas opału, oznaczać to może, że winny takiemu stanu rzeczy będzie niewyczyszczony kocioł i/lub komin, ewentualnie awaria urządzenia bądź któregoś z podzespołów.
Niedopalane paliwo może powodować poważne problemy z piecem, takie jak:
– Zmniejsza wydajność pieca.
– Szybsze zużycie kotła i/lub któryś z jego elementów (dmuchawa, podajnik).
– Większe zużycie paliwa.
Jak zapobiec niedopalaniu się ekogroszku?
Przede wszystkim powinniśmy postawić na paliwo wysokiej jakości, certyfikowane, z pewnego źródła. Ponadto regularnie powinno odbywać się czyszczenie pieca, a raz do roku powinien przejrzeć go wykwalifikowany serwisantem. Podobnie jest z kominem. Wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, że w przypadku zapalenia się sadz, straż pożarna może zażądać aktualnego zaświadczenia o przeglądzie i czyszczeniu komina wystawionego przez kominiarza, a takie zaświadczenie ma ważność pół roku, więc czyszczenie powinno odbywać się dwa razy do roku.
Podsumowując, w momencie, gdy zauważymy w popielniku niedopalone paliwo nie powinniśmy bagatelizować problemu. Jeżeli w ostatnim czasie zmienialiśmy dostawcę ekogroszku czasem wystarczy tylko zmienić ustawienia kotła. A jeśli to nie pomoże, warto przyjrzeć się pozostałym wspomnianym w artykule elementom.
Firma P.P.H.U. GOM-MET KOTŁY C.O. posiada w ofercie nowoczesne kotły na ekogorszek spełniające normy 5 klasy i ecodesign:
Zapraszamy do kontaktu:
Artykuł dostępny jest również na naszym fanpage’u na Facebooku. Wejdź na Facebooka i zaobserwuj nas tam.
Najnowsze komentarze