W najnowszym wpisie poruszymy kwestię, dlaczego w kotle na pellet nie chce się rozpalić. Zapraszamy do lektury!

Przyczyny problemów z rozpaleniem w kotle pelletowym może być kilka. Pierwszym, z jakim najczęściej się spotykamy, to złej jakości paliwo. Niestety na rynku w sprzedaży znajduje się różnej jakości paliwa, od certyfikowanego pelletu, którego cena może sięgać nawet 2.000,00 zł za tonę, po pellet bez certyfikatu, niewiadomego pochodzenia, za mniej niż 1.000,00 zł. Wiadomo, że każdy szuka oszczędności, dlatego widząc w internecie ogłoszenie z niską ceną od razu chwytamy za telefon i zamawiamy kilka ton, a to błąd. W pierwszej kolejności powinniśmy zweryfikować parametry pelletu. Ponadto uczciwy sprzedawca zgodzi się na sprzedaż kilku worków w celu wypróbowania paliwa.

Kolejną, równie częstą przyczyną problemu z rozpalaniem pelletu są niewłaściwe ustawienia kotła na pellet. W tym miejscu należy wspomnieć, jak ważna jest usługa pierwszego odpalenia kotła, gdzie uprawniony instalator wprowadzi odpowiednie ustawienia. Wprowadzenie własnych ustawień może nie tylko skutkować problemami z rozpaleniem w kotle, ale również doprowadzić do szybszego zużycia kotła oraz jego poszczególnych podzespołów.

Problem z rozpaleniem stanowi również brak regularnego czyszczenia kotła.

Zapraszamy do lektury naszego artykułu: „Jak zadbać o piec po sezonie grzewczym?

Najlepiej raz w tygodniu powinno się wyłączyć kocioł i wyczyścić całe urządzenie. Dodatkowo minimum raz do roku zachęcamy do skorzystania z usług certyfikowanego serwisanta, który oceni stan kotła i usunie ewentualne problemy, albo w porę zapobiegnie ich pojawieniu się.

Podsumowując. Aby uniknąć problemów z rozpalaniem w kotle na pellet należy:

  • Wybierać dobrej jakości paliwo i przechowywać je w suchym miejscu, aby nie uległo zawilgoceniu.
  • Nie zmieniać ustawień na własną rękę, lecz po konsultacji z producentem albo instalatorem.
  • Regularnie czyścić kocioł, najlepiej raz w tygodniu.
  • Regularnie korzystać z usług kominiarza, który wyczyści przewód kominowy.
  • Regularnie serwisować kocioł.

Pamiętajcie, że złe ustawienia kotła, jak również nieregularne czyszczenie mogą doprowadzić do skrócenia jego żywotności, a także poszczególnych podzespołów. Sezon grzewczy powoli dobiega końca, dlatego zachęcamy do skorzystania z wiedzy i doświadczenia naszych serwisantów.

Zapraszamy do kontaktu!

A jeżeli jesteście użytkownikami kotłów na ekogroszek, zachęcamy do lektury artykułu: „Piec na ekogroszek nie dopala węgla”. Link poniżej: