Klasa kotła oznacza jego jakość oraz ile szkodliwych pyłów emituje do atmosfery. Aktualnie w Polsce sprzedawać można wyłącznie kotły 5 klasy i ecodesign. W poszczególnych województwach stopniowo wycofywane są z użytkowania kotły 4 klasy, 3 klasy i pozaklasowe.

Sprawdźcie do kiedy możecie użytkować kotły 4 klasy, 3 klasy i pozaklasowe w waszym regionie:

Dane na temat klasy kotła oraz ilości zanieczyszczeń produkowanych do atmosfery znajdą Państwo w dokumentacji dtr.

Należy pamiętać, że kocioł na ekogroszek nie zawsze oznacza, że spełnia on normy 5 klasy. Norma PN-EN 303-5:2012 oznacza, że podczas pracy emituje najmniej zanieczyszczeń. Ich wysoka sprawność pozwala na wyeliminowanie aż do 90% szkodliwych substancji.

Obecnie na rynku sprzedawane są kotły 5 klasy i ecodesign na pellet, ekogroszek i drewno. Ich nowoczesna technologia sprawia, że od użytkowników wymaga się minimalną obsługę opartą na regularnym czyszczeniu (na ogół kilka razy w miesiącu), uzupełnianiu paliwa oraz usunięciu popiołu. Cały proces spalania przebiega automatycznie, a elektronika pieca steruje wszystkimi parametrami pracy, aby zapewnić maksymalną efektywność.

Obecnie 3 klasa kotła oznacza urządzenia najbardziej kopcące. 4 klasa oznacza, że kotły mają już bardziej rygorystyczne normy dotyczące spalania, jednak nadal zbyt niskie, aby zmieściły się w normie 5 klasy.

Wyżej załączyliśmy link do artykułu, gdzie szczegółowo rozpisaliśmy, do kiedy możliwe jest użytkowanie poszczególnych kotłów 3 klasy, 4 klasy i pozaklasowe. Warto wspomnieć, że niezastosowanie się do w/w terminów może skutkować nałożeniem mandatu, których stawka oscyluje w granicach od 50 zł do nawet 500 zł.

Firma P.P.H.U. GOM-MET KOTŁY C.O. posiada w swojej ofercie:

Podczas wymiany kotła na kocioł 5 klasy i ecodesign można skorzystać z dofinansowania z programu „czyste powietrze” oraz innych programów gminnych i wojewódzkich. Pomagamy w wypełnieniu niezbędnych dokumentów. Zapraszamy do kontaktu!