Mało kto zdaje sobie sprawę, że po zakończeniu sezonu grzewczego powinniśmy odpowiednio wyczyścić i zakonserwować nasz kocioł, by cieszyć się jego bezawaryjnym użytkowaniem przez kolejne lata. Jak to zrobić? Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w poniższym artykule. Miłej lektury!

W wielu gospodarstwa domowych sezon grzewczy dobiegł końca. Jest to najlepszy czas, aby zadbać o kocioł oraz całą instalację grzewczą. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla sprawności kotła, ale również naszego bezpieczeństwa.

Po sezonie grzewczym dobrze jest skontaktować się z wykwalifikowanym serwisantem, który przejrzy piec oraz całą instalację, co pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnej usterki. Podobnie jak samochody, który raz do roku winny przejść badanie techniczne w celu weryfikacji sprawności i ewentualnego dopuszczenia do ruchu, tak samo kotły powinny przejść taki przegląd.

Nie zapominajmy, że w trakcie sezonu grzewczego w naszych kotłach gromadzą się sadze oraz inne zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego kotła. Ponadto ma to również wpływ na nasze bezpieczeństwo. Regularny serwis pozwala na sprawdzenie różnych elementów, chociażby czujnika czadu czy zaworów bezpieczeństwa oraz systemu odprowadzania spalin.

Kocioł powinien być czyszczony bezpośrednio po zakończeniu sezonu grzewczego. Przed przystąpieniem do czyszczenia urządzenie należy wyłączyć, (a jeśli nie użytkujemy kotłów w sezonie letnim, powinniśmy odłączyć go z sieci elektrycznej), a następnie pozostawić na czas do całkowitego ostygnięcia.
Jeżeli nie użytkujemy kotłów w okresie letnim, należy spuścić wodę z instalacji.

Jednym z ważnych elementów, o którym wielu użytkowników kotłów z podajnikiem zapomina, to usunięcie opału z kosza. Pozostawienie paliwa w koszu znacznie skraca jego żywotność.
Następnie możemy przystąpić do dokładnego czyszczenia kotła. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak graca+hak (nasze kotły wyposażone są w nie standardowo), szczotki, odkurzacz czy pędzle. Czyszczenie rozpoczynamy od górnych drzwiczek wyczystkowych i stopniowo czyścimy kolejne kanały, aż całe zanieczyszczenie spadnie do paleniska. Należy też sprawdzić i oczyścić inne elementy, takie jak palnik, dysze, komory spalania zawory oraz czujniki. Na koniec usuwamy popiół oraz pozostałości paliwa z paleniska.

Podsumowując, czyszczenie i konserwacja kotła po sezonie grzewczym jest ważnym elementem, niestety nadal bardzo mocno zaniedbywanym przez wielu użytkowników. Ponadto regularny serwis raz do roku pozwala na szybsze wykrycie usterki, czego zaniedbanie może skutkować kosztownymi naprawami w przyszłości. Dlatego, jeżeli szukają Państwo pomocy, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą w celu umówienia takiego przeglądu.